Blog

Zapraszamy do zapoznania się z artykułami napisanymi przez naszych prawników

Blog

Naśladownictwo w biznesie

Legalność naśladowania działań konkurencji W kontekście polskiego prawa przedsiębiorców, zagadnienie konkurencji i związane z tym pytanie o legalność naśladowania działań konkurencji obejmuje kilka kluczowych aspektów. Prawo do Konkurencji: Zasada swobody konkurencji jest fundamentem polskiego rynku. Przedsiębiorcy mają prawo do uczestnictwa w konkurencji, co oznacza, że w zasadzie mają swobodę naśladowania działań konkurencji, pod warunkiem, że…
15.05.2024

Zasiedzenie nieruchomości

Zasiedzenie nieruchomości – zła lub dobra wiara posiadacza Niejednokrotnie klienci pytają Nas w jakiś sposób można zasiedzieć nieruchomość oraz co to takiego jest zła wiara a czym jest dobra wiara. W tym krótkim artykule postaramy się opisać w sposób podstawowy zagadnienie zasiedzenia nieruchomości oraz złej lub dobrej wiary Informujemy jednak, iż jest to tylko podstawowa…
13.05.2024

OPODATKOWANIE FUNDACJI RODZINNEJ – ZAGADNIENIA OGÓLNE

Zastanawiasz się jak opodatkowana jest Fundacja Rodzinna? Czy Fundacja płaci podatek dochodowy od osób fizycznych PIT czy podatek dochodowy od osób prawnych? Czy może Fundacja Rodzinna zwolniona jest w ogóle z podatków? Poniżej wyjaśniamy ogólnie na jakich zasadach opodatkowana jest Fundacja Rodzinna. Przedmiotowe stanowi jedynie zarys problematyki podatkowej związanej z Fundacją Rodzinną, który bynajmniej nie…
10.05.2024

Uchwała „FRANKOWA” całego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego III CZP 25/22 z 25 kwietnia 2024 r.

W czwartek 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna Sądu Najwyższego wydała uchwałę w odpowiedzi na sześć najważniejszych wątpliwości dotyczących sporów o kredyty frankowe, które w 2021 r. postawiła pierwsza prezes Sądu Najwyższego. Jej treść jest zbieżna z orzecznictwem TSUE w tej sprawie.   Izba Cywilna Sądu Najwyższego udzieliła następujących odpowiedzi : W razie uznania, że…
26.04.2024

Podział majątku po rozwodzie

Rozwód – prawne i praktyczne aspekty podziału majątku po rozwodzie Rozwód niesie za sobą wiele skomplikowanych problemów prawnych lub faktycznych, a jednym z najistotniejszych jest podział majątku powstałego podczas trwania małżeństwa. W wielu przypadkach, jest to proces wymagający uwagi i staranności, ponieważ decyzje podejmowane w tym czasie mogą mieć długotrwałe konsekwencje finansowe dla obu stron….
24.04.2024

08.04.2024 r. – WIBOR postanowienie o zabezpieczeniu

Stawka referencyjna WIBOR – zabezpieczenie poprzez zawieszenie spłaty kredytu Niesamowite wieści dla naszych Klientów oraz Kancelarii! Sukces w sporze przeciwko Santander Consumer Bank S.A. w sprawie dotyczącej stawki referencyjnej WIBOR. Sąd Okręgowy w Elblągu postanowieniem z dnia 8 kwietnia 2024 roku, sygn. akt I C 361/24 udzielił zabezpieczenia powództwa poprzez wstrzymanie obowiązku dokonywania przez powodów…
18.04.2024

Trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego w polskim prawie

ROZWÓD – CO TO JEST TRWAŁY I ZUPEŁNY ROZKŁAD POŻYCIA MAŁŻEŃSKIEGO W polskim prawie rodzinnym pojęcie „trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego” stanowi kluczowy element przy orzekaniu przez Sądy rozwiązania związku małżeńskiego przez rozwód. Obejmuje ono sytuację, w której małżonkowie faktycznie przestają wspólnie żyć jako małżeństwo. Analizując to zagadnienie, warto zwrócić uwagę na definicję tego…
26.02.2024

Wynagrodzenie prawników w sprawach kredytów frankowych

Sprawy frankowe – jakie są wynagrodzenia prawników Wielu z nas wpadło w kłopoty z kredytami frankowymi i rozważa podjęcie działań – ale co z wynagrodzeniem dla prawników w sprawach? Zanim się zdecydujesz na współpracę, warto wiedzieć, jak to działa i jakie są różnice między profesjonalnymi prawnikami a tzw. „kancelariami frankowymi”, które nie są prowadzone przez…
22.02.2024

Pozbawienie władzy rodzicielskiej

Władza rodzicielska – pozbawienie władzy rodzicielskiej Władza rodzicielska jest jednym z najważniejszych aspektów obecności rodziców w życiu dziecka. Obejmuje ona wszelkie prawa, obowiązki i odpowiedzialności związane z wychowaniem i opieką nad dzieckiem. Jednak w niektórych sytuacjach, w interesie dobra dziecka, może zajść konieczność pozbawienia rodziców lub jednego z rodziców tej władzy. Pozbawienie władzy rodzicielskiej jest…
19.02.2024

Jakie dokumenty potrzebne są do złożenia pozwu o rozwód?

Pozew o rozwód – jakie dokumenty są wymagane? Po podjęciu trudnej decyzji, jaką jest rozwiązanie małżeństwa, następnie należy podjąć kroki w celu formalizacji zakończenia związku małżeńskiego. Do rozpoczęcia procesu rozwodowego konieczne jest sporządzenie pozwu, który jest najważniejszym dokumentem w tym postępowaniu. Do przygotowania takiego pozwu konieczna może okazać się pomoc prawnika, radcy prawnego, który specjalizuje…
15.02.2024

Zmiany w prawie spadkowym

Sprawy spadkowe – zmiany w przepisach W listopadzie 2023 r. weszła w życie nowelizacja przepisów prawa spadkowego, która wprowadziła istotne zmiany stanowiące odpowiedź na częste problemy pojawiające się w sprawach związanych z nabyciem spadku. Jedną ze zmian, którą należy ocenić pozytywnie jest uproszczenie procedury odrzucenia spadku w imieniu małoletnich dzieci. Zgodnie z wcześniej obowiązującymi przepisami…
12.02.2024

Wynagrodzenie wspólnika wypłacane na podstawie art. 176 KSH

Przepis art. 176 Kodeksu spółek handlowych daje możliwość nałożenia na wspólnika obowiązku wykonywania powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz spółki. Czym są takie świadczenia? Są nimi realnie wykonywane przez wspólników czynności cechujące się powtarzalnością oraz niepieniężnym charakterem, za które wspólnikowi przysługuje wynagrodzenie rynkowe, czyli adekwatne do stawek przyjętych w obrocie dla danego rodzaju świadczeń. Należy…
07.02.2024